Anotace
Cílem projektu je přiblížit veřejnosti některé méně známé druhy ovocných stromů, které obohatí veřejný prostor hned několika způsoby: zlepšením mikroklimatu, estetickou a vzdělávací hodnotou. Výběr stromů je navíc volen tak, aby měly jedlé plody a přitom přirozeně netrpěly chorobami a vydržely tak na místě minimálně po desítky let.
Stav realizace
MČ Praha 6 nedoporučila projekt k hlasování z důvodů nevhodné kombinace navržených ovocných stromů se současnou letitou vegetací. Zároveň u ovocných stromů na veřejných pozemcích je náročná údržba v podzimních období, kdy plody zahnívají v půdě.
Popis
V rámci projektu by byla současná převážně travnatá plocha doplněna jedenácti netradičními ovocnými stromy a několika málo keři. Jednalo by se o stromy, které dorůstají do velkých rozměrů. V klasických zahradách se s nimi proto jen zřídka setkáme, pro veřejnou zeleň jsou ale o to vhodnější. Stromy v dospělosti působí majestátně, vytváří pod sebou příjemné klima k procházce či k posezení a ve stále častějším horkém letním počasí jsou nejlepším způsobem, jak město trochu ochladit. Tyto stromy jsou navíc i velmi okrasné a jejich plody jsou jedlé. Všechny stromy (včetně stromů, které zde již rostou) by byly doplněny o cedulky s českými a latinskými názvy. Vznikl by tím park, který by plnil i vzdělávací funkci. Veřejnosti by se tak přiblížily některé méně známé druhy stromů s jedlými plody. A to jak například oskeruše, která se u nás vyskytuje i ve volné krajině, avšak její ovocný potenciál je dnes již skoro zapomenut, tak například jedlé kaštany, které se v Čechách teprve začínají pěstovat. Konkrétně by se jednalo o tyto stromy: 1× Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) 1× Hrušeň tatarova (Sorbopyrus sp.) 3× Kaštanovník čínský (Castanea mollissima) — (pro tvorbu plodů jsou potřeba alespoň dva geneticky odlišní jedinci, pro případný úhyn volíme raději 3 kusy). Záměrně je zvolen tento druh jedlého kaštanu, protože na rozdíl například od kaštanovníku setého, který je vysazován běžněji, netrpí chorobami 2× Ořechovec pekan (Carya illinoensis) — původem ze severnějších oblastí, aby plodil i v ČR (pro tvorbu plodů jsou potřeba dva geneticky odlišní jedinci, případně přítomnost hikanu — volíme tedy dva exempláře + jeden hikan) 1× Ořechovec hikan (Carya laciniosa x C. illinoensis) — původem ze severnějších oblastí, aby plodil i v ČR (pro opylení je nutná přítomnost jiného hikanu či pekanu, což je zde zajištěno) 1× Dužistopka sladká (Hovenia dulcis) 1× Dřezovec trojtrnný (Gleditsia triacanthos) 1× Břestovec jezoský (Celtis jessoensis) (nebo břestovec čínský (Celtis sinensis)) Výsadba by byla doplněna keři s jedlými bobulemi. Jednalo by se v hlavně o hlošinu okoličnatou (Elaeagnus umbellata), která by měla pozitivní význam pro vysazené stromy (fixuje dusík a obohacuje tak půdu), dále pak například o kalinu severoamerickou (Viburnum lentago), či stínomilnější druhy hlohů — hloh vratičolistý (Crataegus tanacetifolia), hloh východní (Crataegus orientalis) a hloh měkký (Crataegus mollis) či další méně tradiční .
Umístění
50.097203, 14.387470